Co u nas urosło...

  W naszej miejscowości rośnie dynia gigant, pomiary na dzień 17.09.2016 roku dały szacunkowy wynik według tabeli 225kg! Gratulujemy Adrianowi Sobisiak takiego okazu! Oczywiście z niecierpliwością czekamy na informacje o ostatecznej wadze i wymiarach już po zbiorach. Poniżej kilka słów Adriana o uprawie:
  Jak się zaczęło? Dynie uprawiam od 5 lat. Na początku była to odmiana „Bambino” która dorastała do 20 kg. Przez 3 lata uprawiałem ją aż w końcu na portalu aukcyjnym zauważyłem nasiona dyni "Gigantów" i postanowiłem je kupić,  rok temu posadziłem pierwszy raz ten gatunek. Niestety rok był bardzo zły dla dyni (wysoka temperatura i brak opadów), wyrosły 2 dynie o wadze około 60 kg. W tym roku postanowiłem ponownie spróbować. Udało się!
Dzięki dobrej pogodzie i doświadczeniu jakie nabrałem przez te lata   wyrosła mi dynia o wadze  225kg (powoli na wadze dalej przybywa). Pod koniec kwietnia zasiałem nasiona  do doniczek. Należy poczekać aż ukształtuje się w pełni 3 liść. W miejscu sadzenia przekopałem kompost na głębokość 60 cm i szerokość 70 cm, i zasadziłem sadzonkę. Następnie należy dokładnie podlewać i stosować nawozy mineralne. Dzięki wysokiej temperaturze pędy zaczną szybko rosnąć. Najlepszą odległością aby dynia rosła na krzaku to około 3 metry. Zaleca się aby pędy przysypywać ziemią. Przez cały okres wzrostu należy zadbać o dostateczną ilość wody dla naszej dyni. Gdy na krzaku miałem już dynię zrobiłem nad nią coś w rodzaju okrycia z ciemnego nieprzepuszczalnego materiału tak aby nie dotykało dyni. Ma to zapewnić powolniejsze dojrzewanie i szybszy wzrost. Dzięki okryciu nie docierają promienie słoneczne i wydłuża się okres wzrostu. Dynia potrzebuje około 60 dni by dojrzeć. W okresie lipiec sierpień i wrzesień zrobiłem opryski przeciw grzybom i popularnej "zarazie" Spełniając te warunki można wyhodować dynie powyżej 100kg. Mi udało się wyhodować o wiele większy okaz. Są trzy pomiary w skrócie OTT (Over The Top) możemy sprawdzić jaką wagę ma dynia bez ważenia jej.
Ziemia - ogonek - szczyt dyni - ziemia – 205 cm
Ziemia - szczyt - ziemia – 207 cm
Obwód 315 cm
Suma 727OTT
Według tabeli pomiarów 225 kg.
Najważniejsze jednak jest poświęcenie czasu i zamiłowanie do uprawy.
 
Poniżej galeria z tegorocznej uprawy Adriana.