Dynia Olbrzym 2017

  W Boczowie dzięki pasji Adriana ponownie wyrosła dynia gigant. Pomiary na dzień 23.09.2017 roku dały szacunkowy wynik według pomiarów „Over the Top” rekordowe 587 kg! Jest to 87 dzień uprawy giganta! Ponownie gratulujemy Adrianowi Sobisiak takiego okazu, w tej chwili zeszłoroczny rekord został pobity ponad dwukrotnie, a to jeszcze nie koniec, pomarańczowy owoc cały czas przybiera. Trzeba wspomnieć że rekord Polski wynosi około 650 kg. Trzymamy kciuki aby nasza dynia była nową rekordzistką. Z niecierpliwością czekamy na informacje o ostatecznej wadze i wymiarach już po zbiorach. Poniżej kilka słów Adriana o uprawie:
  W drugiej połowie kwietnia zasiałem nasiona specjalnie sprowadzone z USA, do doniczek Następnie czekałem, aż ukształtuje się w pełni 3-4 liść. W miejscu, gdzie miał rosnąć krzak przekopałem kompost na jesień a także na, wiosnę. Do tego wykopałem dołek na głębokość 50 cm i szerokość 130x130 cm. Do niego wsypałem mieszankę nawozów organicznych oraz czarnej ziemi i perlitu i posadziłem sadzonkę. Następnie zbudowałem "mini foliak", aby zapewnić jak największą wilgotność i najwyższą temperaturę (chłodna wiosna).
  Dzięki dobrym warunkom krzak bardzo szybko rozwijał się, bujnie rosły także pędy boczne. W końcu nastał moment zakwitnięcia żeńskich kwiatów. Postanowiłem zostawić dwa owoce aby zobaczyć ich rozwój. Nastał okres dużych deszczy, często tak dużo padało, że woda zaczęła stać. Dzięki temu, że na głównym pędzie miałem dwie małe dynie zapobiegło pękaniu ich od nadmiaru wody. Po deszczowym okresie wybrał dynię, którą będę prowadził do końca. Początek wzrostu dyni był mało optymistyczny. Rosła dosyć wolna. Po kilku dniach dynia znacznie przyspieszyła. W szczytowym momencie dynia rosła 20 kg na dobę! Przez wiele dni dynia miała przyrosty między 14-19 kg. Po około 60 dniach od momentu zawiązania dyni z kwiatka żeńskiego dynia zaczęła powoli zwalniać. Przyrosty wynosiły w okolicy 13kg. Niestety niska temperatura jaka panuje od września spowodowała że dynia jeszcze bardziej zwolniła i w tym momencie przyrasta na poziomie 4kg za dobę. Dlatego w tym okresie okrywam dynię kocami, aby zapewnić wyższą temperaturę (w dzień dynia się nagrzewa a w nocy dzięki okryciu wolniej wytraca ciepło) dzięki czemu nadal przybiera! Podstawą jest dobre przygotowanie podłoża, dobre nasiona, dużo wiedzy, także trochę czasu oraz zamiłowanie.
 
Dokładne pomiary na dzień dzisiejszy 23.09.2017 wg. „Over the Top”:
Ziemia - ogonek - szczyt dyni - ziemia – 283 cm
Ziemia - szczyt - ziemia – 288 cm
Obwód 416 cm
Suma 984ott

 
Poniżej galeria z tegorocznej uprawy Adriana.